Thursday, March 14, 2013

Nezaboravni i jedinstveni ukus Kine! 烤鸭

autor: Aleksandra Zolotić


   Na sam pomen Pekinške patke, ljudi iz našeg okruženja verovatno apriori zamišljaju  ogromnu patku na stolu (možda čak i sa sočnom jabukom u kljunu!), okruženu nekim neidentifikovanim kineskim namirnicama, sa diskutabilnom jestivošću i sumnjivim poreklom. Moj zadatak je da taj ustaljeni mit razbijem, i otkrijem zašto se kaže da je poseta Pekingu nepotpuna ukoliko se ovaj specijalitet ne okusi. Ne postoji bolji način da se upoznate sa bogatstvom i raznovrsnošću kineske kuhinje, i tradicije uopšte, stoga otkrijmo tajnu tog opčinjavajuće ukusnog jela!
   Istorijski osvrt
   Veruje se da jelo, poput i pečene ćurke u Americi, vodi poreklo iz evroprske tradicije pečenja guske za raznovrsne proslave. Marko Polo, putujući venecijanski trgovac, koji predstavlja neku vrstu spone Evrope i dalekih civilizacija, je predstavio koncept pečenja živine Kinezima, u doba dinastije Yuan (1271-1368). U to vreme su patke uveliko gajene u Kini, tako da su te debeljuškaste kineske patke predstavljale odličan pandan evropskim guskama, te je bilo lako sprovesti ovu novodonešenu tekovinu u delo. Medjutim, postoji i druga struja verovanja, po kojo  tradicija Pekinške patke datira još iz perioda Severnih i Južnih dinastija (420-589). Sve do doba Južne dinastije Song (1127-1279) , pečene patke su bile spremane u Jinlingu (današnji Nanjing, nekadašnja kineska prestonica). Kada je na presto stupila dinastija Yuan, prestonica je preseljena u Peking, te je ovaj specijalitet postao neka vrsta zaštitnog znaka grada. Sve do dolaska dinastije Quan (1644-1911) patka je bila pripremana na uobičajeni način. Njihov dolazak na vlast doneo je tu značajnu promenu, i taj način pripreme je zapravo ono što je nama u današnjem obliku poznato!
   Kako je pripremiti?
   Važno je napomenuti da, iako egzotičnog porekla, ovaj specijalitet može biti pripremljen i na bilo kom drugom mestu, u Vašem domu lično! Naravno, autentična aroma je ipak dostupna samo u Kini, zbog toga što se za pripremu ovog jela koristi naročita vrsta patke, takozvana bela pekinška patka. Interesantan je i sam način uzgoja ove vrste živine. Naime, pačićima je po izleganju dozvoljeno da žive u slobodnom okruženju prvih 45 dana, nakon čega bivaju podvrgnute tovljenu narednih 15 do 20 dana, zarad postizanja optimalne težine, oko 5-7 kg.
   Dakle, nakon što nabavite patku (uz malo sreće autentičnu, mada može i domaća da posluži), postupak je sledeći - nakon što je očupate i napravite mali rez zarad vadjenja iznutrica, potrebno je da se kroz šupljinu na vratu upumpavanjem vazduha odvoji masnoća od kože. Nakon toga, patku treba potopiti na kratko u ključalu vodu, posle čega je treba okačiti na neko vetrovito mesto. Najkraće bi trebalo da odstoji 10 sati, ali zarad dobijanja što boljeg i verodostojnijeg ukusa, preporučuje se da to bude 24 sata. Poslednji stadijum predstavlja pečenje u pećnici, na oko 270 stepeni, 30 do 40 minuta, sve dok ne dobije tamno baron, svetlucavu nijansu, nalik urmama. Poželjno je da se patka peče u nekoj vrsti otvorene pećnice, sa povremenim dodavanjem drva, zarad konstantne, ali opet ne prejake vatre. Medjutim, i obična rerna može da posluži, samo je bitno okretati patku na utvrdjene vremenske intervale da bi se podjednako ispekla sa svih strana.
   Ljubav na prvi ukus!
  Ako se nađete u Kini, mesta koja neizbežno morate posetiti su restorani koji služe ovaj specijalitet, a među najpoznatijim su Quanjude i Bianyifang, restorani sa izuzetno dugom tradicijom, koji godišnje usluuže ogroman broj posetilaca.
   Način služenja Pekinške patke naprosto će Vas oduševiti! Nakon što je patka pripremljena na gorepomenuti način, ona se iznosi pred gosta i na licu mesta seče na tanke parčiće. Pekinška patka se služi sa nekom vrstom kineskih palačinkica, sosom hoisin (ime vodi poreklo od kineske reči za morsku hranu, to je zapravo ono što mi poznajemo pod imenom soja sos) i mladim lukom. Konzumira se na sledeći način: uzme se jedna palačinkica, potopi u sos, doda se mladi luk i komadići pačetine. Palačinkica se zatim presavije, i zabava počinje!
Ukus koji se oseti razbiće sve predrasude koje ste ikada imakli o kineskoj hrani, jer ovaj specijalitet predstavlja najbolje od najboljeg. Osvojiće Vas na prvi zalogaj i navešće Vas da se date u detaljnije praktično istraživanje kineske kuhinje, koja je prepuna iznenađujuće predivnih i jedinstvenih ukusa!